Sepisování listin pro případ smrti (závěti atd.)

Co je to závěť?

Sepsáním závěti můžete pro případ své smrti vyřešit své majetkové záležitosti a předejít tak následným majetkovým sporům mezi dědici. Zejména osoby, které nemají manžele nebo děti, by měly být informovány o tom, kdo po nich bude ze zákona dědit a případně zvážit, zda nesepsat závěť.

Proč sepsat závěť u notáře?

Pokud Vám závěť sepíše notář formou notářského zápisu, zůstává originál závěti bezpečně uložen u notáře, dále je existence závěti elektronicky evidovaná v centrální Evidenci listin pro případ smrti vedené Notářskou komorou České republiky.

Oproti jiným způsobům sepsání závěti, které zákon připouští, je tak na nejvyšší možnou míru zaručeno, že závěť bude v dědickém řízení k dispozici a že dědictví bude skutečně podle vůle pořizovatele projednáno. 

Co je potřeba k sepsání závěti u notáře?

  • občanský průkaz,
  • údaje o dědicích: jméno, datum narození a trvalý pobyt
  • doklady k majetku, o němž se závětí pořizuje, pokud nechce pořizovatel v závěti za dědice veškerého majetku povolat jednu osobu, případně stanovit podíly dědiců bez specifikace konkrétních majetkových položek

Závěť lze kdykoliv změnit nebo odvolat. V případě, že pořizovatel zanechal více závětí, které vedle sebe neobstojí, platí závěť pozdější.

Kolik stojí sepsání závěti?

Sepsání závěti a zaevidování v Evidenci právních jednání jednání pro případ smrti účtujeme 3.340,- Kč.

 

Dědická smlouva

Na rozdíl od závěti, která je jednostranným právním jednáním, je dědická smlouva dvoustranným právním jednáním, kdy je kromě osoby, jež chce svůj majetek řešit, nutná přítomnost také smluvního dědice. Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, nadřazeným závěti, ale stanoví přísnější pravidla na její sepis i případné zrušení. Podrobnosti Vám případně sdělíme na vyžádání.

Prohlášení o vydědění

Při dědění má závětní dědic přednost před dědici ze zákona, jedinou výjimkou jsou potomci pořizovatele závěti, kteří mají nárok na zákonem stanovený díl z dědictví. Nechcete-li, aby po Vás dědil Váš potomek a jsou-li pro to zákonem stanovené důvody, je třeba sepsat prohlášení o vydědění.

Zůstavitel může vydědit potomka, jen ze zákonem stanovených důvodů,

Pokud zůstavitel v prohlášení o vydědění neprojeví jinou vůli, vztahují se důsledky vydědění i na potomky vyděděného.

Správce pozůstalosti a vykonavatel závěti

Zákon umožňuje, aby pořizovatel listiny ustanovil správce pozůstalosti či vykonavatele závěti. Správce pozůstalosti spravuje majetek náležející do pozůstalosti po dobu probíhajícího pozůstalostního řízení. Vykonavatel závěti dohlíží na splnění závěti.

Zejména podnikatelé, kteří vlastní zcela nebo zčásti obchodní závod, případně obchodní podíly, by na ustanovení takové osoby neměli zapomínat, neboť tak lze předejít nenahraditelným škodám vyplývajícím ze sporů dědiců. Potřebné informace Vám dá při sepisování listiny notář.

Smlouva o zřeknutí se dědického práva

Dědic se může svého dědického práva předem zříci smlouvou uzavřenou se zůstavitelem. Zákon vyžaduje, aby smlouva měla formu notářského zápisu.  Důsledkem uzavření této smlouvy je, že se dědic vyloučí z dědění. Zřeknutí se dědického práva působí i vůči potomkům dědice, který se dědického práva zřekl, pokud není ve smlouvě uvedeno něco jiného.

(text vychází ze zdroje na www.nkcr.cz)